در محضر افلاکیان

چه زمانی ماتم و چه زمانی سرور داشته باشیم ؟

 حضرت استاد فروغی زید عزه الشریف :

خداوند گاهی می‌فرماید: «لاتَفْرَح»؛ فرحناک نباش، مست غرور نباش.
گاهی هم می‌فرماید: قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا. هر جا که به فضل و رحمت خدا توجه کردی، جشن بگیر و مسرور باش.

ادامه مطلب...

مطالب برگزیده

 

چرا زنها نمی توانند چند شوهر داشته باشند؟

 

شبهه منبع گزارش برخی وقایع مخفی تاریخ

 


شاه کلید حیا

 


بررسی علمی قانون حجاب و عفاف

 


برنامه ریزی مناسب به جای مقصّرتراشی

 


معنای واقعی قید مطلقه در اصطلاح ولایت مطلقه فقیه

 

 

از کورش ساختگی تا کورش واقعی

 

 

 مشورت حضرت سلیمان با خفاش
چرا باید دین داشته باشیم؟علت ممنوع نشدن یکباره برده‌داری در اسلام

 


نفوذی‌های انقلاب

 


حج را تعطیل نکنید.

 


اثبات‌گرایی افراطی

 


حرفهایم در دخترم اثر نمی‌کند، چه کنم?

 


آزادی اندیشه در اسلام (بررسی حکم ارتداد)

 


آستانه‌ی رضایتمندی جنسی

 


بیماری خاموش (بررسی عوارض و راهکارهای خودارضایی)

 
درمان وابستگی به جنس موافق و مخالف

 


 بررسی دقیق و منصفانه موضوع دوستی با جنس مخالف

 

 
چگونه توبه کنم؟

 


چگونه یک نماز خوب بخوانم؟

 


حضور زنان در ورزشگا‌هها

 


سرانجام عبرت انگیز دوستی با جنس مخالف

 

 
ترانه در اتوبوس

 


روش برنامه‌ریزی درست برای زندگی مفید

 


گفتگو با خر

 


بازی در میدان دشمن

 

 

شاید به ذهن خیلی ها این سوال آمده باشد که چرا زنها به خلاف مردها نمی‌توانند با چند نفر ازدواج کنند؟ چرا مردها می‌توانند با چند زن ازدواج نمایند ولی زنها نمی‌توانند چندتا شوهر داشته باشند ؟

پاسخ این سؤال را با مقدماتی چند, پیش می گیریم.

 

 

1. بین مردان و زنان, از نظر ویژگیهای جسمی و روحی تفاوتهای غیرقابل انکاری وجود دارد. مثلا زنان نوعاً علاوه بر نیروی عقل و فکر, بیشتر عاطفی, مهربان, دارای اندامی لطیف, جذاب و ظریف‌تر نسبت به آقایان هستند؛ ولی مردان نوعاً علاوه بر نیروی عاطفه, دارای نیروی بالای مدیریت عقلی در مقابل عاطفه شخصی می‌باشند؛ بیشتر قسمتهای بدن مردان نوعاً دارای موهای خشن میباشد و نوعاً نسبت به زنان از قدرت بدنی و شجاعت بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل است که اسلام تکالیفی مثل حضور در جنگ و تأمین نفقه و مخارج خانواده و انجام کارهای طاقت فرسای بیرونی را بر عهده مردان نهاده است ولی کارهای لطیف و نیازمند به خرج عاطفه و زیبایی را به بانوان اختصاص داده است. مثل تنظیم دکوراسیون خانه, تربیت فرزند و ... .

2. یکی از این ویژگی‌های ممتاز بانوان, ویژگی شرم و حیا و غرور شخصی می‌باشد که اتفاقاً اسلام نیز داشتن این ویژگی ها را تمجید نموده و با ارزش دانسته است. نه اینکه این ویژگی در مردان نیست, بلکه هست ولی بسیار کمتر از زنان؛ ولی در عوض مردان دارای ویژگی غیرت بیشتر نسبت به زنان هستند. حتی در روایات داریم که اهل بیت علیهم السلام, غرور مرد و غیرت زن را نکوهیده اند. [1]

3. همچنین یکی دیگر از ویژگیهای زنان که نوعاً در ایشان وجود دارد، ویژگی دیر رسیدن به حالت اْرگاسم [2] است. یعنی یک زن زود به زود تحریک جنسی نمیشود ولی اگر فعالیت جنسی را با همسرش آغاز نمود به کندی به حالت اْرگاسم می‌رسد. بخلاف مردان که نوعاً دارای قدرت تحریک جنسی بالایی می‌باشند. روانشناسان قائلند که شهوت در مردان نْه برابر از زنان قویتر است؛ برعکس عاطفه که در زنان بسیار شدیدتر از مردان می‌باشد.

4. همچنین به حکم عقل لازم است در خانواده یک نفر کارِ مدیریت را انجام دهد، که به اقتضای ویژگی‌های مردان در انجام کارهای بیرون و قدرت بدنی بالا و قدرت عقل غالب و عدم جذابیت جنسی خاص در مقایسه با زنان و ... ، این مدیریت بر عهده وی گذاشته شده است و سایرین، از جمله همسر موظفند از پدر خانه اطاعت نمایند. مگر اینکه فساد نظر وی بدیهی باشد که در این صورت حکم فرق دارد.

باتوجه به هرآنچه تقدیم شد،، اسلام بر‌اساس ویژگی‌ها و توانایی‌های زن و شوهر در زندگی مشترک، تکالیفی را بر عهده ایشان نهاده است. مثلا حکم لزوم تمکین جنسی شوهر را بر عهده زن نهاده است و لزوم تأمین نیازهای زندگی زن را در شأن وی بر عهده شوهرش قرار داده است. یعنی اگر یک زن میلیاردها تومان پول داشته باشد و شوهرش یک کارمند ساده باشد، شوهر نمی‌تواند زن را مجبور کند که با پول خودش برای خودش لباس یا خانه یا غذا بخرد بلکه باید از جیب خودش برای زنش، آن هم در شأان او هزینه نماید.

با توجه به همه نکات بالا حال بیایید بررسی کنیم که اگر یک زن چند شوهر داشته باشد چه می‌شود:

1. زنی را تصور کنید که باید همسرش را تمکین جنسی نماید و از طرفی هم اْرگاسم وی دیرهنگام است، همچنین قدرت بدنی‌ کمتری نسبت به مردان دارد. و تقریباً هر ماه مقداری خون را به عنوان عادت ماهانه از دست می‌دهد. حال به فرض داشتن چند شوهر برای این زن، اگر در یک روز شوهرهایش بخواهند هر کدام جداگانه با وی فعالیت جنسی انجام دهند. اولاً این زن کدامین شوهر را تمکین کند؟ ( چون به دلیل محدودیتهای عرفی و شرعی، امکان تمکین همزمان وجود ندارد) همچنین اگر بگوییم به فرض قادر به تمکین چند شوهر نیز باشد، آیا در دراز مدت باعث ضعف جسمانی و پیری زودرس و اضمحلال بدنی وی نمی‌شود ؟!

2. با توجه به نکات ذکر شده در بالا، زنی را تصور کنید که چند شوهر دارد؛ حال یکی از شوهرها می‌خواهد با همسرش به مسافرت برود و دیگری هم می‌خواهد با همسرش به مهمانی برود و شوهر سوم هم می‌خواهد با همسرش درخانه بماند. از طرفی هم زن باید از شوهرش ( که کدیر خانه است اطاعت نماید. حال این زن از کدامین شوهر اطاعت نماید ؟! پس مدیر بودن مرد و مُطاع بودن زن، او را در اطاعت از شوهرش در اموری که باید اطاعت نماید دچار مشکل می‌کند.

3. این مورد را نه به عنوان دلیل، بلکه به عنوان مؤید ذکر میکنم:

بچه‌ای که از زنِ چند شوهره به دنیا می‌آید در عمل معلوم نیست که از کدامین پدر هست. واگر گفته شود که با DNI و روشهای علمی که در پزشکی به اثبات رسیده قابل تشخیص است می‌گوییم این جواب شاید در بحث علمی و پزشکی درست باشد ولی واقعیت این است که محال وقوعی دارد و شاهدِ آن هم جامعه‌ی غربی است. امروزه در جمعیت سیصد و بیست میلیونی آمریکا طبق آمار رسمی خودشان، بیش ‌از یک سوم از دخترانشان، مادرمجرد هستند. یعنی مورد تجاوز مردانی قرار گرفته‌اند و آن مردان هم بعد از بردن لذت و استفاده از این زنان، رفته اند و اینها با بچه‌های بی‌پدر مانده‌اند. این افراد، از مشکلات اقتصادی و عدم حمایت والدین و بچه‌ای که دارند و از زیرِبار حمایت اقتصادی و اجتماعی نرفتنِ مردانی که با آنها رابطه داشتنه‌اند دچار یک شکست و افسردگیِ ناشی از تحمّل مسئولیت بیش از حدِّ توانشان در ابتدای جوانی شده‌اند. مردی که از آن زن لذت جنسی خود را بُرده دیگر زیر بار مسئولیت گُلی که کاشته است نمی‌رود و یک دخترِجوان می‌ماند با یک بچه‌ی بی‌پدر. پس عملاً غرب با آن همه دب‌دبه و کب‌کبه‌اش نتوانسته مشکل تشخیص پدرِواقعی را از طریق آزمایش DNI حل کند و این شاهدی است بر آنچه که در روایات ما بر آن تحت عنوان اختلات میاه تاکید شده است.

نکته مهم:

به یاد داشته باشیم که نسبت به هر موردی از مردان و زنان همیشه استثناءاتی هم وجود دارد. مثلا زنانی هستند که از مردان قویتر بوده و یا مردانی هستند که دارای بدنی بسیار ضعیفتر از زنان می‌باشند. همچنین مردانی که دارای میل جنسی ضعیف و بالعکس؛ ولی این موضوع باعث نمی‌شود که از صدور قوانین مربوط به اکثریت دست برداریم. عقلاً و عرفاً، قانون با نگاه به اکثریت افراد وضع می‌شود و قانون دین هم از این اصل مستثنا نیست. مثلاً گفته می‌شود یکی از مثالها برای جامد، فلزات هستند؛ حالا کسی نمی‌تواند بیاید بگوید که فلز جیوه جامد نیست. چونکه نوعاً و اکثر فلزات جامد هستند و مایع بودن جیوه خللی وارد نمی‌کند و با نگاه به اکثر موارد، قانون صادر شده است. یا مثلا در مورد نقطه جوش اب که می‌گویند در صد درجه هست. حال اگر این آب را به ارتفاعات ببریم قطعاً نقطه جوش آن عوض می‌شود؛ ولی این باعث نمی‌شود که از قانون تعیین نقطه جوش آبد در صد درجه دست برداریم. همچنین است در مورد احکام و قوانین دینی. مثلا به دلیل داشتن روحیه مردانه در بعضی زنان نمیشود قانون تربیت فرزند توسط زن را کنار گذاشت.

حالا بحث را می‌بریم سراغ آقایان و اینکه چرا مردها می‌توانند چندتا زن داشته باشند؟:

به عنوان نکته اول باید بگویم که در اسلام برای مردان هم اصل بر تک همسری هست مگر اینکه دلیل خاصی داشته باشد.

امام كاظم عليه السّلام فرمود: «اين كار (ازدواج موقت) براي كسي رواست كه خداوند او را با داشتن همسري از اين كار بي نياز نكرده است. امّا كسي كه داراي همسر است فقط زماني مي تواند دست به اين كار بزند، كه دسترسي به همسرش نداشته باشد. [3]

و درمورد ازدواجهای متعدد خود ائمه باید گفت که به موجب همان دلیل خاص بوده است. مثلاّ در زمان امام کاظم علیه‌السلام به خاطر قتل‌عام شیعیان و علویونِ آن زمان، بعضی زنان بی‌سرپرست که از نظر اقتصادی در مشکل بودند و ممکن بود مورد سوء‌استفاده مردان بی‌دین و هوس‌ران قرار بگیرند از طریق ازدواج با امام علیه‌السلام و تعدادی از یاران مؤمن و مورد اطمینان ایشان تحت حمایت کامل آن حضرت قرار داشتند و یا ازدواجهای پیامبر اسلام که برای جلب حمایت قبایل بزرگ عرب بود.

همچنین اسلام می‌گوید اگر مردی هم لازم شد ازدواج مجدد نماید باید عدالت محض را بین همسرانش رعایت نماید و اگر شک دارد که می‌تواند عدالت را رعایت نماید یا نه نباید به سراغ این کار برود.

پس اگر بخواهیم جمع ‌بندی نماییم می‌گوییم در اسلام اصل بر آزادی در تعدد همسر است مگر اینکه دلیلی این آزادی را قید بزند که در مورد زنان دلایلی متقن این آزادی را قید می‌زند ولی در مورد مردان اگرچه دلیل خاصی هم وجود ندارد ولی اسلام اجازه نمی‌دهد که مردان برای شهوت و هوس‌رانی ازدواج مجدد نمایند و تنها درصورت خاص اجازه می‌دهد وآن هم باید طبق شرایطش باشد؛ از جمله رعایت عدالت و طبق آنچه در قانون آمده با جلب رضایت همسر اول.

تمام آنچه نوشته شده است حاصل ذهن خودم است و نسبت به آنچه که واقعا در نزد خدای متعال هست کسی علم ندارد جز خود خداوند متعال و حضرت حجة ارواحنا فداه. نهایت ادعایی که می‌توانم داشته باشم این است که اینها همه حکمتهای موضوع هستند و شاید علتها چیز دیگری باشد.

فلذا اگر نکته خاصی به ذهن شما رسید در جهت تکمیل این مطلب حتما بفرمایید تا انتشار نماییم.


[1] اميرالمومنين (ع) مي فرمايد: «خِيَارُ خِصَالِ النِّسَاءِ شِرَارُ خِصَالِ الرِّجَالِ؛ الزَّهْوُ وَ الْجُبْنُ وَ الْبُخْلُ. فَإِذَا كَانَتِ الْمَرْأَةُ مَزْهُوَّةً، لَمْ تُمَكِّنْ مِنْ نَفْسِهَا وَ إِذَا كَانَتْ بَخِيلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا وَ إِذَا كَانَتْ جَبَانَةً فَرِقَتْ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ يَعْرِضُ لَهَاصفات خوب زن صفات بد مرد محسوب مى‏شود، بخود نازيدن(غرور)، ترس و بخیل بودن؛ وقتى زن به خويش نازد و كبر ورزد اجازه ندهد كسى به او دست‏درازى كند و هرگاه بخيل باشد از اموال خود و شوهرش حفاظت مى‏نمايد و اگر ترسو باشد از آنچه به او روى آورد هراسان است.
امام على بن ابى طالب عليه السلام، نهج البلاغه، انتشارات دارالهجره قم؛ ص 509؛ قصار 234.

[2] ارگاسم زنان در متون تخصصي به اين صورت تعريف مي‌شود: انقباض شديد ماهيچه‌اي در طي رابطه جنسي كه به همراه تغيير در برخي علايم بدني مانند تغيير در ضربان قلب، تغيير در فشار خون و تغيير در عمق و نرخ تنفس مي‌باشد.

[3] نظام حقوق زن در اسلام، نوشته استاد مطهري ، انتشارات صدرا، چاپ چهاردهم، 1369، ص82

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب افسران

نظر شما چیست؟!


رنگارنگ

دلیل گریه مجدد خانواده شهید مطهری چند ساعت پس از دریافت خبر شهادت!

آیت‌الله مطهری در حدود ساعت ده و نیم شب به شهادت رسید. چند ساعت از دریافت خبر شهادت می گذشت و خانواده استاد و دوستان همه بیدار و ناراحت بودند. حادثه ای باعث شد یکباره صدای گریه و ناله همگان بلند شود.

« زنگ ساعت در حدود ساعت سه نیمه شب به صدا درآمد، ساعتی که استاد برای نماز شبش تنظیم کرده بود! »

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

شبهه منبع گزارش برخی وقایع مخفی تاریخ

شبهه:

روحانیون, نحوه رحلت پیغمبر، روز مرگ و محل دفن حضرت فاطمه رو نمیدونن و میگن مشخص نیست, ولی مکالمه اسب شمر رو مو به مو از حفظ هستن !!

ادامه مطلب...

سایر سنگرهای سایبری من

ما 19 مهمان و یک عضو آنلاین داریم
  • GeorgeGog

RSS

آمار سایت

68944
امروز59
دیروز85
این هفته190
این ماه1085
مجموع68944
Statistik created: 2018-04-23T20:07:48+04:30

این صفحه را می‌توانید به اشتراک بگذارید

درباره من

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
اینجانب طاهر بفراجردی
متولد آذرماه سال 1366 بوده و هم اکنون در سایه‌سار بی‌بی دوعالم حضرت فاطمه معصومه (س) مشغول تحصیل در سطح چهار حوزه علمیه قم و همچنین دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق بین‌الملل، در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم هستم.
از اینکه وقت گذاشته‌اید و لحظاتی خودتان را میهمان سفره وبسایت حقیر نموده‌اید، نهایت سپاس و امتنان را دارم.
در صورت داشتن نظر خاص یا پیشنهاد و انتقادی، می‌توانید از منو " تماس با من " سایتم اقدام نمایید.
همچنین سؤالاتتان را هم می‌توانید از طریق منو " طرح پرسش جدید " ارسال نمایید.

با ارزوی قلبی سرشار از عشق و معرفت به رب‌ّ الارباب هستی و همه‌ی اولیای الهی برای خود و همه‌ی شما خوبان .     التماس دعا