در محضر افلاکیان

چه زمانی ماتم و چه زمانی سرور داشته باشیم ؟

 حضرت استاد فروغی زید عزه الشریف :

خداوند گاهی می‌فرماید: «لاتَفْرَح»؛ فرحناک نباش، مست غرور نباش.
گاهی هم می‌فرماید: قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا. هر جا که به فضل و رحمت خدا توجه کردی، جشن بگیر و مسرور باش.

ادامه مطلب...

مطالب برگزیده

 

چرا زنها نمی توانند چند شوهر داشته باشند؟

 

شبهه منبع گزارش برخی وقایع مخفی تاریخ

 


شاه کلید حیا

 


بررسی علمی قانون حجاب و عفاف

 


برنامه ریزی مناسب به جای مقصّرتراشی

 


معنای واقعی قید مطلقه در اصطلاح ولایت مطلقه فقیه

 

 

از کورش ساختگی تا کورش واقعی

 

 

 مشورت حضرت سلیمان با خفاش
چرا باید دین داشته باشیم؟علت ممنوع نشدن یکباره برده‌داری در اسلام

 


نفوذی‌های انقلاب

 


حج را تعطیل نکنید.

 


اثبات‌گرایی افراطی

 


حرفهایم در دخترم اثر نمی‌کند، چه کنم?

 


آزادی اندیشه در اسلام (بررسی حکم ارتداد)

 


آستانه‌ی رضایتمندی جنسی

 


بیماری خاموش (بررسی عوارض و راهکارهای خودارضایی)

 
درمان وابستگی به جنس موافق و مخالف

 


 بررسی دقیق و منصفانه موضوع دوستی با جنس مخالف

 

 
چگونه توبه کنم؟

 


چگونه یک نماز خوب بخوانم؟

 


حضور زنان در ورزشگا‌هها

 


سرانجام عبرت انگیز دوستی با جنس مخالف

 

 
ترانه در اتوبوس

 


روش برنامه‌ریزی درست برای زندگی مفید

 


گفتگو با خر

 


بازی در میدان دشمن

 

 

به نام خدا

آیا نظام اسلامی، موظف است شهروندان خود را مکلف به رعایت حجاب بنماید یا نه؟

آیا صرفاّ باید به فرهنگ سازی و تبلیغ فرهنگی اکتفا نماید؟

   اگر پاسخ مثبت است چه دلیلی برای ایجاد این الزام وجود دارد؟ آیا نمی‌شود گفت که چون انسانها نسبت به آنچه که از آن منع می‌شوند حریص‌ترند پس بیاییم مثلا قانون حجاب را برداریم. در این صورت هر شخصی هم که حجاب را اختیار می‌کند، چون از روی میل و به موجب شناخت ارزش درونی خود انتخاب کرده است، این با حجاب بودنش بسیار ارزشمند خواهد بود ؟!

در این پست درصدد هستم تا به امید خدا بتوانم این موضوع را تبیین نمایم.

   در ابتدا به عنوان مقدمه عرض می‌کنم که منظور ما در این پست از نظام اسلامی، معنای واقعی آن است؛ یعنی علاوه بر اینکه نام آن اسلامی است، حاکمش نیز باید (باواسطه یا بدون واسطه) منصوب از طرف خداوند بوده و همچنین قوانین آن نیز از منشأ و لااقل در راستای وحی تدوین شده باشد. یعنی همان چیزی که در جمهوری اسلامی ایران [1]جاری است، نه آنچه که مثلا در جمهوری اسلامی پاکستان و یا بعضی کشورهای دیگر وجود دارد. چرا که آن کشورها، فقط اسم اسلام را دارند و نه رسم اسلام را. اگرچه در بعضی دوره‌های بعضی کشورها، مثل پاکستان تلاش شد کمی فراتر از اسم اسلام پیش روند، ولی به دلیل مشکلاتی خاص، تا به حال همچین چیزی در آن کشورها محقق نشده است.

با این توضیحی که تقدیم شد به سراغ اصل بحث می رویم.

   در منطق اسلام، انسان مختار آفریده شده است و رعایت یا عدم رعایت احکام دین توسط هر شخصی به اختیار وی می‌باشد. ولی هر کسی خوب می‌داند که نتیجه‌ی هر انتخاب خوب یا بد خود را خواهد دید. یعنی اگر در این دنیا هم نتیجه‌ی اعمال خود را نبیند، به تصریح قرآن کریم، قطعاً در عالم آخرت، اعمال وی به صورت پاداش و یا مجازات، در برابر وی حاضر خواهد شد:

فَمَن یَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ خَیراً یَرَه وَمن یَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ شَرّاً یَرَه. (پس هر كس هم، ذره‏اي كار خير انجام دهد، آن را می بیند؛ و هر كس هم، ذره‏اي كار بد انجام دهد. آن را می‌بیند) [2]

   به همین دلیل است که در اسلام هیچ شخصی را مجبور به خواندن نماز نمی‌کنند (مگر اینکه آن شخص در مجموعه‌ای وارد شود که شرط ورود به آن مجموعه، رعایت قوانین داخلی آنجاست، ازجمله شرکت در نمازجماعت و یا رعایت نوعی پوشش خاص، مثل قوانین داخلی مدارس آموزش پرورش و یا دانشگاهها و نهادهای این‌چنینی.

    در اسلام نسبت به کسی که در محدوده شخصی خانه خود، هر کاری - که بازتاب بیرونی ندارد و روی فرهنگ عمومی جامعه اثر مستقیم ندارد - را انجام می‌دهد، کسی حق تعرض و حتی جستجو ندارد.

   اما در مورد کارهایی که اثر مستقیم بر روی جامعه دارد، ( مثل شراب خوردن در ملأعام، یا آشکار کردن سلاح گرم در جامعه، یا رعایت نکردن پوششی که عدم رعایت آن باعث جلب نظر افراد دیگر و در نتیجه افتادن آنها در مفاسد اخلاقی و جنسی شده و همسران را نسبت به شریک جنسی خود دلسرد می‌کند و موجب کشیده شدن شهوترانی‌ها به کف خیابانها و فضاهای علمی و دانشگاهی می‌شود و تمرکز اهل جامعه را نسبت به آنچه که برای انجام آن نیاز به تمرکز دارند را از بین می‌برد و در نهایت دچار انحطاط خانواده‌ها می‌شود ) حکومت اسلامی باید برای دفاع از کیان خانواده‌ها و دفاع از حقوق شهروندان جامعه در حفظ ارامش درونی و علاقه به بنیان خانواده خود و در ایجاد فضای مناسب جهت رشد عمومی جامعه که ناشی است از آرامش روانی و تمرکز در انجام فعالیت شخصی‌ افراد جامعه، به عرصه بیاید و علاوه بر کار فرهنگی عمیق و موثر، نسبت به کسانی که هنجارهای اجتماعی را لگدمال می‌کنند نیز خشونت به خرج دهد وگرنه محال ممکن است که بتوان همگان را با توصیه‌های اخلاقی به سمت رعایت هنجارهای جامعه فراخواند؛ چرا که در یک جامعه، هرجور آدمی پیدا می‌شود.

   البته نمی‌گویم برخورد قاطع با متخلفین از قانون حجاب کار اصلی است، بلکه باید کار اصلی ما فرهنگ سازی و اطلاع رسانی باشد تا برخورد چکّشی. ولی فرهنگ سازی کردن، موجب نفی برخورد با افراد متخلف نمی‌شود؛ چرا که همانطور که عرض شد، همه جور آدمی در یک جامعه یافت می شود.

پاسخ به دو شبهه:

      1. اگر حکومت اسلامی موظف به الزام شهروندان به رعایت حجاب می باشد، چرا در عصر حکومت معصوم علیه السلام (یازده سال حکومت نبوی و بیش از پنج سال حکومت امیرالمومنین و امام حسن علیهم‌السلام)، علاوه بر حکم تکلیفی واجب بودن حجاب؛ از طرف حاکم جامعه قانونی برای الزام مردم به رعایت حجاب وضع نشد؟

پاسخ:

   در هیچ عصری از عصرهای حکومت معصومین علیهم السلام، چیزی به عنوان قانون اجتماعی الزام آور نداشتیم و آنچه در به اصطلاح دادگاهای آن زمان بود، همان فقه مرسوم بود. بخصوص در مورد مسائل مربوط به حدود و قصاص و ... .

پس نمی‌توان گفت چون در آن زمان رعایت حجاب در میان جامعه توسط حاکم زمان اجباری اعلام نشده است پس در زمان ما هم مثل آن زمان، عمل شود. چرا که هر زمانی به فراخور تعداد جمعیت و تهاجم رسانه‌ای دشمن و موضوعیت یافتن مورد خاص، دارای شرایط خاص خود می باشد و اساساً به همین دلیل است که در شیعه تقلید از مرجع تقلید مرده جایز نیست؛ چرا که احکام دین به فراخور اقتضاءات زمانی و در قالب نیازها و شرایط هر زمان، از میان متون اصلی دین استخراج شده و ارائه می‌شود.

2. اگر عدم رعایت حجاب موجب اشاعه‌ی فحشا در جامعه و ضربه زدن به بنیان خانواده می‌شود، پس چرا در جامعه غرب می‌بینیم که با وجود عدم رعایت حجاب توسط بسیاری از افراد جامعه همچین اتفاقی نیفتاده است ؟

پاسخ:

   اتفاقاً وقتی به مطالعه میدانی جامعه غربی می‌پردازیم می‌بینیم که بنیان خانواده در غرب، سست‌ترین بنیان بوده و افراد خانواده نسبت به هم بشدت دلسرد هستند و اساساً میتوان گفت در بسیاری از جوامع غربی چیزی به عنوان خانواده وجود ندارد. و یکی از دلایل استقبال آنها از مهاجران سایر کشورها و آسانتر کردن تابعیت در آن کشورها هم به همین مسإأله بر می‌گردد که اعضای جامعه‌ی آنها خودشان بیشتر به دنبال خوش‌گذرانی و شهوترانی و ... بوده و کمتر تمایل به خانواده و فرزند آوری و تربیت نسل خلاق و زیرک دارند، فلذا با استقبال از افراد نخبه و حتی افراد معمولی سایر کشورها در صدد حل همچین بحرانی در آمده‌اند.

یک نگاه اجمالی به وضعیت تحصیل در غرب نشان می‌دهد که بیشتر همّت جوانانشان مسائل شهوانی و مشروبات الکلی و ... بوده و بیشتر ابتکارات ایشان توسط دانشمندان مهاجر از سایر کشورها و یا آن قشر از جوانانی انجام شده است که نسبت به ارزشهای عمومیِ عقلانی جامعه مقیدتر هستند می باشد.

طبق آمار رسمی منتشر شده از چند ماه انتهایی سال قبل میلادی، از مجموع جمعیت سیصد و بیست میلیون نفری امریکا، تعداد یک سوم زنانشان، « مادر مجرد » هستند. یعنی زنهایی که ازدواج نکرده‌اند ولی داری فرزند می‌باشند. این افراد از طرف خانواده پدری طرد شده و در مشکلات خاصی به سر می برند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید مستنداتی از زندگی ایشان را مشاهده نمایید.

در این رابطه به پست « آستانه رضایتمندی جنسی » مراجعه نمایید.

البته در کشور ژاپن باید عرض کنم موضوع به نحو دیگریست. در این کشور کار و علم آموزی یک ارزش بوده و بیار با جامعه غربی فاصله دارد. جالب است بدانید این موفقیت در ژاپن به دلیل فاصله گرفتن ایشان با فرهنگ کثیف غربی هست. شاهد آن هم این است که در ژاپن امکان دسترسی به هیچ شبکه خارجی از طریق ماهواره‌ها وجود ندارد و خود دولت ژاپن تعداد بیش از هفتاد شبکه تلویزیونی را راه‌اندازی کرده است.

ادعا ندارم آنچه نوشته‌ام کاملترین است؛ پس از شما تقاضا دارم نظر یا انتقاد و پیشنهاد شخصی‌تان را در قسمت نظرات، برای انتشار مرقوم نمایید.


[1] در ایران، تطبیق قوانین با شریعت مقدس و قانون اساسی، توسط شورای نگهبان صورت می‌گیرد وهمچنین طبق اصل چهارم قانون اساسی که مطابقت همه‌ی قوانین جمهوری اسلامی را با موازین شرعی لازم است واین اصل را بر اطلاق و عموم همه‌ی مواد همه‌ی قوانین دیگر، حاکم اعلام شده است. ( ر.ک :کتاب قانون ساسی جمهوری اسلامی ایران، مصوب 1368، ص 62، اصل نود و چهارم و ص 23، اصل چهارم)

[2] سوره زلزال، آیات 7 و 8.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب افسران

نظر شما چیست؟!


رنگارنگ

دلیل گریه مجدد خانواده شهید مطهری چند ساعت پس از دریافت خبر شهادت!

آیت‌الله مطهری در حدود ساعت ده و نیم شب به شهادت رسید. چند ساعت از دریافت خبر شهادت می گذشت و خانواده استاد و دوستان همه بیدار و ناراحت بودند. حادثه ای باعث شد یکباره صدای گریه و ناله همگان بلند شود.

« زنگ ساعت در حدود ساعت سه نیمه شب به صدا درآمد، ساعتی که استاد برای نماز شبش تنظیم کرده بود! »

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

شبهه منبع گزارش برخی وقایع مخفی تاریخ

شبهه:

روحانیون, نحوه رحلت پیغمبر، روز مرگ و محل دفن حضرت فاطمه رو نمیدونن و میگن مشخص نیست, ولی مکالمه اسب شمر رو مو به مو از حفظ هستن !!

ادامه مطلب...

سایر سنگرهای سایبری من

ما 17 مهمان و یک عضو آنلاین داریم
  • GeorgeGog

RSS

آمار سایت

68944
امروز59
دیروز85
این هفته190
این ماه1085
مجموع68944
Statistik created: 2018-04-23T20:07:48+04:30

این صفحه را می‌توانید به اشتراک بگذارید

درباره من

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
اینجانب طاهر بفراجردی
متولد آذرماه سال 1366 بوده و هم اکنون در سایه‌سار بی‌بی دوعالم حضرت فاطمه معصومه (س) مشغول تحصیل در سطح چهار حوزه علمیه قم و همچنین دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق بین‌الملل، در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم هستم.
از اینکه وقت گذاشته‌اید و لحظاتی خودتان را میهمان سفره وبسایت حقیر نموده‌اید، نهایت سپاس و امتنان را دارم.
در صورت داشتن نظر خاص یا پیشنهاد و انتقادی، می‌توانید از منو " تماس با من " سایتم اقدام نمایید.
همچنین سؤالاتتان را هم می‌توانید از طریق منو " طرح پرسش جدید " ارسال نمایید.

با ارزوی قلبی سرشار از عشق و معرفت به رب‌ّ الارباب هستی و همه‌ی اولیای الهی برای خود و همه‌ی شما خوبان .     التماس دعا