در محضر افلاکیان

چه زمانی ماتم و چه زمانی سرور داشته باشیم ؟

 حضرت استاد فروغی زید عزه الشریف :

خداوند گاهی می‌فرماید: «لاتَفْرَح»؛ فرحناک نباش، مست غرور نباش.
گاهی هم می‌فرماید: قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا. هر جا که به فضل و رحمت خدا توجه کردی، جشن بگیر و مسرور باش.

ادامه مطلب...

مطالب برگزیده

 

چرا زنها نمی توانند چند شوهر داشته باشند؟

 

شبهه منبع گزارش برخی وقایع مخفی تاریخ

 


شاه کلید حیا

 


بررسی علمی قانون حجاب و عفاف

 


برنامه ریزی مناسب به جای مقصّرتراشی

 


معنای واقعی قید مطلقه در اصطلاح ولایت مطلقه فقیه

 

 

از کورش ساختگی تا کورش واقعی

 

 

 مشورت حضرت سلیمان با خفاش
چرا باید دین داشته باشیم؟علت ممنوع نشدن یکباره برده‌داری در اسلام

 


نفوذی‌های انقلاب

 


حج را تعطیل نکنید.

 


اثبات‌گرایی افراطی

 


حرفهایم در دخترم اثر نمی‌کند، چه کنم?

 


آزادی اندیشه در اسلام (بررسی حکم ارتداد)

 


آستانه‌ی رضایتمندی جنسی

 


بیماری خاموش (بررسی عوارض و راهکارهای خودارضایی)

 
درمان وابستگی به جنس موافق و مخالف

 


 بررسی دقیق و منصفانه موضوع دوستی با جنس مخالف

 

 
چگونه توبه کنم؟

 


چگونه یک نماز خوب بخوانم؟

 


حضور زنان در ورزشگا‌هها

 


سرانجام عبرت انگیز دوستی با جنس مخالف

 

 
ترانه در اتوبوس

 


روش برنامه‌ریزی درست برای زندگی مفید

 


گفتگو با خر

 


بازی در میدان دشمن

 

 

  مسأله‌ی خود ارضایی یکی از مسائلی هست که بعضی از جوانان به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه به دلایل مختلف سر از آن در می‌آورند و متاسفانه با گذر زمان و غرق شدن در این گناه خانمان‌سوز دچار عوارض جدّی جسمی و روحی شده و در برنامه‌ی زندگی شخصی و اجتماعی‌شان دچار عقب افتادگی‌های قابل توجهی می‌شوند.
این مقاله به درخواست عده‌ای از دوستان بزرگوار، مبنی بر تدوین یک مقاله‌ی مناسب در مورد عوارض خودارضایی و راهکارهای دوری از آن، به منظور ارائه به مدارس و اجتماعات جوان جامعه ارائه می‌گردد.

استمناء از نگاه دین اسلام:

   دین اسلام اين عمل (استمنا) را خارج شدن از مرزهاي انسانی مي‌داند. تعبير قرآن دراين خصوص «تجاوز» است. خداوند در سوره مومنون ابتدا راه صحيح ارضاي غريزه جنسي يعني ازدواج را مطرح نموده سپس مي‌فرمايد: «فَمَن اِبتَغَي وَراءِ ذلِكَ فَأَولئِكَ هُمُ العَادون» هر كس غير اين راه را (جهت ارضاي غريزه جنسي) بكار گيرد تجاوز‌گر است. ارضاي غريزه جنسي از راه غير مشروع، گناه کبیره، تجاوز از حكم خداوند واعلان جنگ با او مي‌باشد.
    در روايات نيز به صراحت حكم به حرمت استمنا شده كه به چند نمونه اشاره مي‌شود. از امام صادق (عليه السّلام) حكم استمنا سوال شد، فرمود: «گناهي بزرگ است كه خداوند در قرآن از آن نهي فرموده است» و حضرت به آيه هفت سوره مؤمنون كه بيان گرديد اشاره نمود سپس افزود: «كسي كه مرتكب چنين علمي (استمناء) گردد، چنان است كه با خود جماع كرده باشد.»
    و نيز حضرت صادق (عليه السّلام) فرمود: «سه دسته‌اند كه خداوند با ايشان سخن نمي‌گويد و به نظر رحمت به آنها نگاه نمي‌كند و پاكشان نمی‌کند و برايشان عذاب دردناكي است. يكي از آن سه دسته فردي است كه به وسيله عضو خودش شهوتش را خارج كند (يعني استمناء نمايد)»

رسول خدا (ص) فرمود: «هر كس به وسيله دستش انزالش را فراهم سازد (استمنا كند) ملعون و ازرحمت خدا دور خواهد بود.»

البته اگر توبه کند؛ نه تنها این گناه از پرونده اعمال او پاک می‌شود بلکه به خدا نزدیک شده وجای آن حسنات می‌نویسند.

عوارض جسمی:

1. تحريك شديد غدهي هيپوتالاموس و درنتيجه تحريك افراطي غدد جنسي كه سبب پركاري نامتناسب آنها مي‌شود. در این صورت آلت تناسلی شخصِ مبتلا، به کرّات به حالت نعوظ درمی‌آید که این یعنی افزايش جريان خون در آلت تناسلي، در نتیجه مغز و مراكز حساس ديگر دچار كاهش نسبي خون مي‌شوند.

2. كاهش و تخليه مكرر قواي جسماني و روحي حاصل از عمل خود ارضايي به ضعف عمومي بدن و بالاخره پيري زودرس مي‌انجامد.

3. همچنين تخليه‌هاي مكرر عصبي و عدم ارضاي روحي در دراز مدت موجب ضعف عصبي و عوارض روحي ميگردد.
4. ضعف بينايي و بي‌اشتهايي و درصورت افراط، ضعف استخواني و ناراحتيهاي مفصلي از عوارض خودارضايي است. همچنين درمراحل افراطي و يا در برخي شرايط خاص مزاجي اين کار به ضعف عصبي و لرزش دست و گاه به فلج شدن بعضي از اعضا منجر مي‌شود و ممكن است سبب فلج تمام اعضاي بدن نيز بشود.
5. ضعف جنسي و انزال زودرس از ديگر عوارض است و بعد از ازدواج فرد را دچار مشكل ارتباطي خواهد كرد.
6. بي‌تحركي، تحليل رفتن قواي جسماني، آسيب‌پذيري در برابر بيماريها، بيماريهاي مقاربتي، عقيم شدن و ناتواني در توليد مثل، از بين رفتن شفافيت چشم، از بين رفتن نورانيت و بشّاشيت چهره و... همگي از عوارض جسمي خود ارضايي هستند.

7. جوشهای چرکین در رانها و اندام تناسلی و در بعضی مواقع سایر نقاط بدن از عوارض ثبت شده‌ی این گناه می‌باشد.

8. خارشهای اندام تناسلی و حساسیت پوستی آن از دیگر عوارض استمناء می‌باشد.

و ... .

   تحقيقي در اين زمينه در ايران انجام شده كه مبناي آن 400 نامه رسيده از جوانان كشور به برنامه آينده‌سازان راديو است و حاصل اين پژوهش از سوي مديريت تحقيقات و آموزش امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش انتشار يافته است. حاصل تحقيق ياد شده نشان مي‌دهد افرادي كه مبتلا به استمنا مي‌باشند موارد زير را براي آثار و پيامدهاي استمناء ذكر كرده‌اند.

1. ضعيف شدن چشم. 2. لاغر شدن صورت. 3. ضعف اعصاب. 4. ضعيف شدن بدن. 5. لاغر شدن بدن. 6. سرگيجه. 7. زود به زود زكام شدن. 8. كم خوني. 9. سست شدن زانو 10. سياه شدن دور چشم. 11 ضعيف شدن حافظه. 12. زرد شدن صورت. 13. ضعيف شدن حس شنوايي. 14. جوش زدن صورت. 15. گوشه‌گيري. 16. شنيدن صداي زنگ و حالِ «وزوِز» در گوش ها. 17. ضعف ايمان. 18. بيمار شدن از نظر جسمي و روحي و... .

ضررهای روحی و روانی:

1. کند ذهنی و اختلالهاي متعدد رواني از قبيل افسردگي، اضطراب و...
2. فرد از نظر فكري، نوعي توجّه نسبتاً مداوم به موضوعات جنسي پيدا مي‌كند كه اين امر از تفكر آزاد و تمركز جلوگيري مي‌نمايد.
3. ضعف حافظه، حواس‌پرتي و ناتواني درتمركز فكري، منزوي شدن و گوشه‌گيري، پرخاشگري و بداخلاقي از عوارض خود ارضايي هستند.
4. از بين رفتن خلاقيتها، تواناييها و سركوب شدن استعداد.
5. گسترش تدریجی بي‌ذوقي و بي‌نشاطي
6. يأس از زندگي و نااميدي نسبت به آينده.
7. هوس‌باز و بي‌بند و بار شدن و اعتياد به ارضاي جنسي نامشروع.
8. بي‌احساسي، بي‌تفاوتي و كمرويي.
9. بي‌علاقگي نسبت به امور معنوي و از بين رفتن صفاي دل.
10. احساس گناه، ضعف اراده، عدم اعتماد به نفس و صدها عارضه ديگر و خطرناك
11. اعتیاد به این گناه در زمان قبل ازدواج، در اغلب موارد موجب استمرار این اعتیاد به بعد از ازدواج شده و شخص با داشتن همسر و شریک جنسی باز دست به این عمل زشت می‌زند. در نتیجه رفته رفته از همسر خود سرد شده و گلایه‌های جنسی زوجین باعث ناکامی‌هایی در زندگی مشترک می‌شود.استمناء

و ... .

ضررهای اجتماعی:

1. بي‌آبرويي.
2. مشكلات خانوادگي.
3. انزواي اجتماعي
4. مشكل در دوستيابي.
5. طرد شدن در جامعه
6. از بين رفتن عشق و محبت نسبت به ديگران.
7. بزهكاري.
8. از بين رفتن عزت و پاكدامني
.9. از بين رفتن شرف.
10. بيغيرتي .
11. مشكلاتي در ازدواج از قبيل: دير ازدواج كردن، بي‌ميلي به همسر آينده، ناتواني در مقاربت صحيح و ارضاي جنسي خود و همسر، سرد بودن كانون خانواده، طلاق، ناتواني در مقابل حل مشكلات پس از ازدواج و قبل از آن.
12. انحطاط و انحراف فكري و عملي خود و به انحراف كشيدن ديگران بخصوص نسل جوان جامعه.
13. ايجاد خطرات اجتماعي براي خانوادة خود و نواميس ديگران.
البته همه این عوارض برای یک نفر پیش نمی‌آید بلکه به نسبت محیط اطراف، مدت ابتلا و ... متفاوت است.

درمان خود ارضايي:

برای ‌اينكه شخصِ مبتلا، به نتيجه برسد وبتواند برعادت خود غلبه كند باید به چند مطلب ‌اساسي توجّه کند.

الف: شخص مبتلا بايد بداند که نبايد در اجراي برنامه کوتاهي داشته باشد و با هر بار کوتاهي و شکست؛ نقطه ضعف را شناسايي کرده و محکمتر شروع کند. باید بداند که با این تصمیمی که برای ترک گناه گرفته است به یکباره پیغمبرزاده نمی شود و به گذر زمان نیاز دارد تا بتواند دیگر گناه نکند.. پس اول سعی کند تعداد دفعات گناه کردن را کم کرده تا اینکه بعد از گذر زمانی دیگر توانسته باشد مقابل نفس خود بایستد. مثلاً اگر هردو هفته یکبار گناه می کرد اولاً سعی کند تا می تواند دیگر گناه نکند ولی اگر به هردلیلی نفس شخص طغیان کرد و مرتکب گناه شدد سعی کند حداقل این دو هفته را در ابتدای کار به سه یا چهار هفته بیشتر کند و رفته رفته زیادتر, تا اینکه کامل ترک شود.

ب) ايمان به قابل درمان بودن: اولين قدم براي درمان اين عادت، اعتقاد و ايمان به قابل درمان بودن آن و دوري ازيأس و نااميدي است. امّا رسیدن به هدف وترک گناه نيازمند زمان، صبر وحوصله، انتخاب راه صحيح و تحمل دشواري‌ها است.
ج) اراده: اعتقاد به اینکه من يك انسان صاحب اراده هستم و ترك هر عادت، نيازمند به كارگرفتن اراده است و نمي‌توانم بگوم كه اراده ندارم و اراده‌ام ازبین رفته است بسیار در مهار کردن نفس موثر است. همانطور که ناامیدی و ضعف نشان دادن در مقابله با عادت گناه کمرشکن خواهد بود. اگر گفته شود كه غلبه بر اين عادت، نياز به اراده‌اي قوي و نيرومند دارد، بايدگفت اراده همچون نهالی است كه بايد آنرا پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايي و ثمردهي برسد و با پرورش خوب، میوه خوب و فراواني ميدهد. به عبارت ديگر اراده تقويت شدني است و با تربيت و پرورش به كنترل كامل در خواهد آمد. اندك اندك باید مقابله با اين عادت را شروع كرد تا به نتيجه نهايي و مورد رضايت خود و خداوند متعال رسيد. اراده‌ي انسان هر غيرممکني را ممکن مي‌کند. چيزي در جهان قدرتمندتر از اراده‌ي انسان نيست. اين يک واقعيت است. تنها مشکلي که مانع به‌کارگيري اين اراده مي‌شود، غبار نگاه‌هاي منفي و حرف‌هاي مأيوسانه است. باید همچون بادي تند، اين غبارها را کنار زد تا قدرت واقعي اراده رخ بنمایاند

راههای تقویت اراده:

ـ داشتن نظم و برنامه و تمرکز در زندگي و انجام کارها به بهترين و زيباترين شکل و پرهيز از آشفتگي و بي‌نظمي، اراده را قوي و نيرومند مي‌کند.

ـ «نه» گفتن را ياد بگيرد. به بهانه‌هاي مختلف و در فرصت‌هاي مناسب، «نه» بگويد؛ به خواسته‌هاي خود، به خواسته‌هاي ديگران نه بگويد؛ البته درجايي که مشکلي براي کسي ايجاد نکند. مثلاً وقتي هوس آب‌ميوه کرده‌ است، به هوس خود «نه» بگويد و به يک ليوان آب اکتفا کند. يا مثلاً اگر رفيقي دارد که به ندرت با او مخالفت مي‌کند، گاهي بدون دليل و صرفاً براي تمرينِ «نه» گفتن، در مسأله اي که مشکلي ايجاد نمي‌کند با او مخالفت بکند. توانايي مخالفت يکي از نشانه‌هاي داشتن اراده‌ي نيرومند است.

ـ استمرار بر نماز اول وقت به شدت اراده را تقويت مي‌کند.

ـ سحرخيزي و دوري از خواب زياد و پرخوري براي تقويت اراده ضروري است.

ـ تقويت اراده بدون دوستي و رفاقت با افراد بااراده و موفق و پرهيز از نشست و برخاست با افراد سست عنصر، کاري سخت و ملال‌آور است.

ـ اگر احياناً به هر دليلي تصميم شخص شکست و مرتکب اشتباه شد، هرگز نااميد نشود و اين شکست را مقدمه‌ي پيروزي‌هاي بعدي بداند و اين عقب‌ماندگي را به يک دورخيز حساب‌شده براي حمله و هجوم پرقوت تبديل کند.
د) من می‌توانم (تلقين):مهمترين و اصليترين عاملي كه افراد را در راه غلبه بر اين عادت زشت كمك مي كند. اين است كه خودشان بخواهند كه به نتيجه و هدف برسند. زيرا اين جمله معروف «خواستن، توانستن است» را زياد شنيده‌ايم. اين كلامِ پُرمغز و با ارزش حقيقتي است كه بايد آنرا به مرحله عمل درآورد.
و) توجه به آثار منفی: وقتي كه بخواهيم با عادت زشتي ستيزه كنيم ابتدا بايد نتايج نامطلوب آن را در نظر مجسّم سازيم و بعد منافعي كه در نتيجة ترك آن بدست می‌آوریم را در درون خود تصور كنيم و سپس مواقعي را كه قرباني آن عادت شده‌ايم به خاطر بياوريم. درنتيجه هربار كه چنين نمايشي را در روح خود مشاهده مي‌كنيم بر تحريك يا وسوسه (عادت زشت) غالب شده و لذّت ترك آن را در خود احساس ميكنيم». 

کارهای لازمه برای ترک:

1. خلوت نكردن و تنها نبودن: سعي كند درمكانهاي خلوت نماند و ازتنهايي اجتناب ورزد كه تنهايي خود يك عامل مهم براي تحريك عمل خود ارضايي است اجتناب از تنهايي يك وسيله و ابزار مهم عمل براي عدم ارتكاب خودارضايي می باشد.
2. ذكر: افكار جنسي را كه به ذهن خطور ميكند بلافاصله با ذكرخدا، معاد و... از ذهن خود بيرون كند.
ذکرهایی مثل «لاحول ولاقوة الا باالله العلی العظیم » « اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» « یادائم یاقائم» براي غلبه بر وسوسه شيطان.
و هنگام ديدن نامحرم « يا خيرَحبيبٍ و محبوبٍ صلّ علي محمد و آلِهِ » ( این ذکر را صبح و شب، هرکدام 13 بار بگوید.
صد مرتبه « اللهمُ لَكَ الحَمدُ وَ اِليكَ المُشتَكَي وَ اَنتَ المُستَعان » و سوره‌های ناس وفلق و... .
3. اوقات فرغت: اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و بطور كلي با كارهاي مثبت مثل گلُ كاري در باغچه، كمك به اهل خانواده، كمك به دوستان و حتي سياه كردن صفحات كاغذ در حاليكه چيز خاصي را نمي‌نويسد (اگر هدفدار باشد بهتر است) و... پُر كند. اگر مي‌تواند و مايل است تصميم بگيرد كه دراوقات بيكاري كه احتمال بروز عمل خلافي وجود دارد يك دور از روي قرآن بنويسد و مي‌تواند درآينده افتخار كند كه من يك دور از روي قرآن نوشته‌ام و سي جزء قرآن را به خط خودم دارم و در ادامه با زيباسازي صفحات آن به يك اثر جاودانه و ماندگار تبديل كند. مطمئن باشد با نورانيّتي كه قرآن دارد و علاقه‌اي كه همه ما به قرآن داريم اين كار به ثمر خواهد رسيد و انسان را از مشكلي كه دارد نجات خواهد داد.
4. ورزش: منظور از ورزش در اين‌جا، ورزشي است که بدن را به تحرّک اساسي وادار کند و باعث خستگي و عرق شود. چنين ورزشي از چند جهت از خطر ابتلا به خودارضايي پيش‌گيري مي‌کند؛ اول اين‌که نيرو و کالري بدن را مصرف مي‌کند و ديگر انرژي و قوتي براي شهوت‌راني باقي نمي‌ماند. دوم اين‌که با پرکردن اوقات فراغت، فرد را از بيکاري دور مي‌کند. سوم اين‌که باعث نشاط و طراوت روحي مي‌شود و اضطراب و نگراني را کم مي‌کند. چهارم اين‌که با ايجاد خستگي شديد، فرد را براي داشتن يک خواب سريع و راحت و آرام و بدون وسوسه و خيالات، آماده مي‌کند. پنجم اين‌که صبر و استقامت فرد را بالا مي‌برد و با تقويت اراده، به مقاومت در برابر هوس‌هاي شهواني ياري مي‌رساند.
همه‌ي اين فوايد، در ورزش گروهي افزايش مي‌يابد. ورزش گروهي بر ورزش تکي به شدت ترجيح دارد.
5. عريان نشدن: در حمام كاملاً عريان نشود.؛ مگر بالضروره؛ درآن هنگام هم به آلت تناسلی دست نزند ونگاه هم نکند.
6. طولانی نكردن حمام: حمام کردن را زياد طولاني نكند فقط درحد ضرورت در حمام بماند و فوري و با عجله پس از نظافت خارج شود تا وقتي براي عمل خلاف پيدا نكند.
7.
درحمام ازگوش دادن به مناجات، تواشیح، قرآن و مداحی توسط گوشی همراه غافل نشود.

8.
دوش آب سرد، هرموقع درحمام تحریک شد به مدت یک یا چند دقیقه به زیرآب سرد برود یاحداقل ازناف به پایین را با آب سرد بشوید. اگر تحریک هم نشد هنگام خروج ازحمام دوش آب سرد بگیرد.
9. نگاه نكردن به بدن در آيينه: هيچگاه بدن خود را بصورت برهنه درآينه نگاه نكند.
10 نگاه نكردن به عورت: در غير موارد ضروري (مثل طهارت) از نگاه كردن به اندام جنسي خود پرهيزد.
11. استفاده نكردن از تيغ: براي نظافت موهاي بدن هرگز از تيغ و صابون (كه محرك است) ‌استفاده ننموده و زود به زود به ازاله موهاي بدن نپردازد بلكه از داروي نظافت بهداشتي (نوره) استفاده نمايد و تا جایی که ممکن است دستگاه تناسلی خود را با آب خالی شستشو نماید.
12. حفظ نگاه: از نگاه كردن به مواضع جنسي و برجستگيهاي بدن ديگران (حتي از روي لباس) پرهيز كند. از نگاه كردن به فيلمهايي كه تحريك جنسي ايجاد ميكند دوري کند.
13. پر نبودن شكم: به هنگام خواب سعي كند شكم وی بيش از حد پُر نباشد.
14. ادرار قبل از خواب: قبل از خواب حتماً مثانه خود را تخليه نمايد.
15. افراط نكردن در نوشيدن: از نوشيدن افراطي آب و مايعات بخصوص شبها قبل از خواب دوري كند.
16. به رو نخوابيدن: هرگز به روي بدن نخوابد كه اين خود يكي از تحريك كننده‌هاي خطرناك است.
17. توجه به عقوبت اخروی: از ياد خداوند متعال غافل نشود و بر بدي گناه و عواقب دنيوي و اخروي آن توجّه كنيد.
18. توجه به ضررها: مطالعه و توجّه به ضررهاي جسماني، روحي و اجتماعي خود ارضايي لازم است. آنچه كه قبل از اين ذكر شد بايد چندين و چندين مرتبه مطالعه و به معاني آنها توجّه جدي شود.
19. خودسازی: ايمان مذهبي و نيروي اراده ‌خود را تقويت كند و سعي كند كه با خودسازي، هواي نفس خويش را كنترل نمايد كه اين بهترين ابزار مقابله با اعمال نامطلوب و غيرمشروع است. نماز اول وقت فراموش نشود.
20. شركت درمجالس مذهبی: رفتن به مساجد وانتخاب دوستان مومن وشرکت در مجالس مذهبي و مراسم دعا و توسل بسیار اساسی است.
21. قرآن خواندن: قرآن زياد بخواند و در معاني آن توجّه و تدبّر و تفكر نمايد.(از روزی مثلا یک صفحه شروع کنید)
22. روزه: روزه فراموش نشود. مثلا حداقل هفته‌ای دو روز.
رسول اکرم ـ‌ صلي الله عليه و آله‌ ـ مي‌فرمايد: «اي جوانان، به شما سفارش مي‌کنم ازدواج کنيد و همسري براي خود برگزينيد. اگر شرايط ازدواج مهيا نيست، زياد روزه بگيريد.»

23. کنترل چشم ازصحنه‌های شهوت‌انگیز وتصاویر مبتذل جدا بپرهیزد.

24. گوش نکردن به موسیقی‌های حرام و رقص‌آورکه قدرت اراده و کنترل انسان را ازبین می‌برد.

25. استفاده کم ازغذاهایی که درافزایش شهوت جنسی موثرند؛ مثل پیاز، ریحان، خرما، زعفران، شفتالو و وماهی و ماست (برای گرم مزاجها)، مویز(برای سرد مزاجها)، تره تیزک(شاهی)، لوبیا.

خوردن قهوه جهت کاهش میل جنسی توصیه می‌شود ولی زیاده‌روی نکند.

26. تنظيم برنامه‌ي خواب: تا کاملاً خسته نشده‌ است به رختخواب نرود. اگر به هر دليل مجبور شد بدون احساس شديد خواب، به رخت‌خواب برود، حتماً يک کتاب با خود همراه داشته باشد و تا سنگين شدن پلک‌ها آن را مطالعه کند. در طول روز نخوابد و خستگي روزانه‌اش را براي خواب شبانه نگه‌دارد. صبح که از خواب بيدار مي‌شود، زود از رخت‌خواب بلند شده و در رخت‌خواب بيدار نماند. هرگز به روي شکم نخوابد. رخت‌خواب نبايد خيلي گرم و نرم باشد. هميشه لباس مناسب داشته باشد و هرگز عريان و نيمه‌عريان نخوابد. هرگز در اتاق تنها نخوابد، اگر به هردليلي مجبور بود، حتماً در اتاق را کاملاً باز بگذارد. در حد توان مستحبات ديني را هنگام خواب رعايت کند (وضو، بررسي اعمال روز، تلاوت قرآن، ذکر گفتن، رو به قبله خوابيدن و غيره).

27. مسأله مهم و اساسی: ازدوستان منحرف بخصوص افرادی که انسان را به یاد مسائل شهوانی می‌اندازند بشدت بپرهیزد وبا افرادی که پاکند رفاقت کند.

28. لباس: از پوشیدن لباسهای تنگ، بدن نما و تحریک کننده و بخصوص لباس زیر تنگ و ازجنسهای زیاد نرم و زبر بشدت بپرهیزد. لباس زیر نخی مناسب است.

چند نکته:

الف) ازدواج: سعی کند به مدت مثلا چند هفته این گناه را ترک کند و بعد ازدواج کند تا بعداز ازدواج دچار مشکلات کمتری شود. عقد كردن هم ميتواند در كنار عمل به ساير توصيه‌هاي درماني كارساز باشد البتّه دوران عقد نبايد طولاني شود.
ب) توجه به پيشرفت كار: به پيشرفت كار خود توجّه جدي داشته باشد و هرتعداد از دفعات خودارضايي شخص كه كم مي‌شود آنرا دردفتري بصورت رمزي (كه كسي متوجه نشود) بنویسد و مرتباً اين پيشرفتها و يادداشتها را مرور نمايد.

ج) نماز اول وقت را فراموش نکند؛ امام زمان (ع) می‌فرمایند:" هیچ چیز همانند نماز بینی شیطان را به خاک نمی‌مالد."

درضمن هر موقع شیطان سراغ شخص آمد ونفسش طغیان کرد کارهای زیر را به ترتیب تا آرام شدن نفس انجام دهد:

الف: استفاده ازکش دورمچ دست(کش شوک): «يك عدد كش لاستيكي نازك همانند آنچه كه دور بسته‌هاي پول مياندازند به مچ دست خود داشته باشد البته نباید تنگ باشد وآنقدر هم گشاد نباشد که از دست خود به خودی خارج شود. (اين كش تا زماني كه برعادت خود غلبه مي‌كند به‌طور مخفي يا غيرمخفي برمچ وی باشد.) و هرگاه ميل به عادت خودارضايي پيدا كردد آن را بكشد و رها كند كه دستش دچار درد و ناراحتي بشود و آنقدر اين كار را تكرار كند كه نفس وی را از ارتكاب عمل برحذر دارد و رها سازد اين عمل (تنبيه) يكي از بهترين راههاي مبارزه با خودارضايي است و حتما بايد به آن عمل نمايد تا به نتيجه مطلوب دست يابد. البته لازم است به همراه استفاده از کش شوک زیر لب ذکرهایی که اشاره شد را هم تکرار نماید.

ب: وضوگرفتن.

ج: دو رکعت نماز مستحبی بخواند و ثواب آن را به حضرت زهرا سلام الله علیها هدیه دهد و بعد از نماز خدا را به احترام حضرت زهرا قسم دهد که کمکش نماید.

د: قرآن خواندن.

و: به بیرون رفته و قدم زدن( البته بهتر است با دوستی که شخص را به یادخدا می‌اندازد باشد)؛ اگر تنها هست به زیارت آل‌یس، دعای فرج(الهی عظم‌البلاء{البته با توجه به معنا وباحضور قلب گوش کند.} می‌تواند ازهر تواشیح، مداحی، مناجات، زیارتنامه، که ازگوش کردنشان احساس آرامش به وی می‌دهد استفاده کند.

موفق و پیروز باشید.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب افسران

دیدگاه‌ها   

+1 #2 هروآبادرها 1395-03-31 22:17
سلام عالی بود.
--------------------------
پاسخ مدیر سایت:
سلام و عرض ادب و تشکر از حضور و حسن نظر شما.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
+2 #1 ولایت آبادم.ر 1395-01-14 23:32
7. درحمام ازگوش دادن به مناجات، تواشیح، قرآن و مداحی توسط گوشی همراه غافل نشود.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
در حمام مداحی و قرآن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

----------------------------------------------------
پاسخ مدیر سایت:
با سلام و عرض ادب:
بله ! اتفاقا خیلی هم خوب هست و شرعا هم هیچ اشکالی ندارد. ( البته باید برای مشکل بخار گرفتن دستگاه پخش کننده فکری کنید )
حمام که سهل است، انسان می‌تواند در دستشویی هم ذکر خدا بخواند و قرآن را از حفظ (نه از روی کتاب قرآن) تلاوت نماید. چرا که به فتوای همه مراجع در دستشویی حرف زدن مکروه هست ولی اگر ذکر خدا بگوید اشکالی ندارد. اصلا از امام علی علیه السلام دعاها و ذکرهایی برای دستشویی وارد شده است که میتوانید برای آگاهی از این ذکرها به مفاتیح الجنان مراجعه نمایید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

نظر شما چیست؟!


رنگارنگ

دلیل گریه مجدد خانواده شهید مطهری چند ساعت پس از دریافت خبر شهادت!

آیت‌الله مطهری در حدود ساعت ده و نیم شب به شهادت رسید. چند ساعت از دریافت خبر شهادت می گذشت و خانواده استاد و دوستان همه بیدار و ناراحت بودند. حادثه ای باعث شد یکباره صدای گریه و ناله همگان بلند شود.

« زنگ ساعت در حدود ساعت سه نیمه شب به صدا درآمد، ساعتی که استاد برای نماز شبش تنظیم کرده بود! »

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

شبهه منبع گزارش برخی وقایع مخفی تاریخ

شبهه:

روحانیون, نحوه رحلت پیغمبر، روز مرگ و محل دفن حضرت فاطمه رو نمیدونن و میگن مشخص نیست, ولی مکالمه اسب شمر رو مو به مو از حفظ هستن !!

ادامه مطلب...

سایر سنگرهای سایبری من

ما 32 مهمان و یک عضو آنلاین داریم
  • GeorgeGog

RSS

آمار سایت

68944
امروز59
دیروز85
این هفته190
این ماه1085
مجموع68944
Statistik created: 2018-04-23T20:07:48+04:30

این صفحه را می‌توانید به اشتراک بگذارید

درباره من

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
اینجانب طاهر بفراجردی
متولد آذرماه سال 1366 بوده و هم اکنون در سایه‌سار بی‌بی دوعالم حضرت فاطمه معصومه (س) مشغول تحصیل در سطح چهار حوزه علمیه قم و همچنین دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق بین‌الملل، در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم هستم.
از اینکه وقت گذاشته‌اید و لحظاتی خودتان را میهمان سفره وبسایت حقیر نموده‌اید، نهایت سپاس و امتنان را دارم.
در صورت داشتن نظر خاص یا پیشنهاد و انتقادی، می‌توانید از منو " تماس با من " سایتم اقدام نمایید.
همچنین سؤالاتتان را هم می‌توانید از طریق منو " طرح پرسش جدید " ارسال نمایید.

با ارزوی قلبی سرشار از عشق و معرفت به رب‌ّ الارباب هستی و همه‌ی اولیای الهی برای خود و همه‌ی شما خوبان .     التماس دعا